Kinoa ( Quinoa ) faydaları

by Zayıflama on Aralık 7, 2012

Kinoa güney amerikanın Peru bolivya ve aktador ülkelerinde yetişen faydalaı bit bitkidir.  Kinoa 7 bin yıl öncesi latin amerikada inka uygarlıklarına kadar dayanmaktadır. Güner amerikanın batı kıyısındaki and dağları bölgesinde Yetiştirilmektedir.  Kinoa salkım salkım bol çiçekleri bulunur ve bu çiçekler zengin besin değeri bulunan minik minik tohumlara dönüşmektedir. ve bu tohumlar kurutulduğunda tüketilecek besin maddelerine dönüşmektedir.

Kinoa Quiona pirinci

Kinoa Quiona pirinci

Kinoa astronotların beslenmesinde kullanılmakta olup Birleşmiş milletler tarafından 2013 yılı Kinoa yılı olarak ilan edilmiştir.

Kinoa birçok hastalığa faydalı;

Tam tahıllarda genelde hayvanlarda bulunan amino asitler yok yada yok denilecek kadar azdır. Kinoa ise adeta hayvansal gıdalar kadar değerli tek tahıl bitkisidir. Süt, yoğurt, et gibi hayvansal ürünlerde bulunan amino asitler ayrıca ete yakın hatta filizlendirilmişse ettin bile daha kıymetli protein emilim gücü var.
Buğdayın iki katı pirniçten çok daha fazla tahıl içermektedir. Susam kökeninden gelen kinoa magnezyum kaynağıdır. Günümüzde rafine yağ tüketimi nedeniyle vucudumuzda magnezyum eksikliği nedeniyle bir çok kişi adet sancıları, ödem, şişlik, yüksek tansiyon gibi problemler yaşamaktadır. Kinoa tüm bu hastalıklar için magnezyum içerdiğinden deva niteliğindedir.

Kinoanın yaşlanma üzerindeki etkileri;

Kinoanın en büyük etkilerinden birisi süper oksit dismutaz enzimi içermesi. ve bol miktarda süperoksit dismutaz enziminin kofaktörü olarak görev yapan manganez de bulunur. süperoksit dismütaz mitekondriyi enerji üretimi sırasında oluşan oksidatif hasarlardan korumaya yardımcı olan antioksidandır.
Kinoa aynı zamanda içeriğindeki lignin hormonunun sebep olduğu kanser türlerine karı koruyucudur. Meme kanserini önleyici özelliğe sahiptir. Ve kalbe kuvvet verir. İçeriğindeki kuersetin adlı madde antioksidan olmasının yanı sıra alerjilere karşı iyi bir destektir. Gluten tahıllarda bulunan ve un yoğurulduğunda hamura yapışkan formu veren proteindir. Bu gluten sayesinde hamur maya tutar. Çölyak hastaları glutene karşı alerjiktir. çölyak hastaları unlu mamüller tükettiklerinde probelemler yaşamaktadırlar.  Kinoa gluten içermediği için glütene karşı alerjisi olanlar protein ve karbon hidrat ihtiyaçlarını karşılamakta kinoa vazgeçilmezdir.

Çölyak hastalığı demişken azıcık bahsedelim çölyak hastalığından ;
Çölyak hastalığı glütenn yol açtığı bağışıklık sistemi hastalığıdır. Glüten buğday arpa ve çavdar gibi tahıl bitkilerinde bulunan bir proteindir. Çölyakında oluşmasınada lektinler sebebiyet veriyor çölyak hastalarında rometid artirit lupus mutipl skleroz ve diğer bağışıklık hastalıkları sıklıkla görülmektedir.

Kinoa nasıl tüketilmeli.

Kinoa bitkisi bulgur tadında bir bitki olduğu için türkç damak tadına çok ta yabancı değildir. Baskın bir tadı yada kokusu bulunmuyor. Kendine özgü bir aroması var. Haşlandıktan sonra salatalara eklenerek soğuk da yenilmektedir. Aynı zamanda sebze, et balık tavuk gibi yemeklerde hoş bir tat vermektedir. Kinoa plavdan salataya kadar bir çok yemeğe karıştırılarak yenilmektedir.

Kinoa un haline getirilirse kurabiye kek pasta hamur işlerinde kullanılabilir. Taze soğan, nar ekşisi, maydonoz, domates ile kısır yapılırsa çok lezzetli oluyor.
Kinoa besin değerleri;

100 gram kinoada 372 kalori var. 5.80 gram yağ, 69 gram karbonhidrat, 6 gram lif içeriyor. Bu nedenle de yağ bakımından fakir. A, B, C, D ve K gibi neredeyse tüm vitaminleri içeren kinoada kolesterol yok. 100 gram kinoanın bazı türlerinin yüzde 20’si protein.

Kinoa 120 çeşidi bulunmasına rağmen ülkemizde şu an ancak beyaz kinoa bulunmaktadır. diğer bir çeşidi de kızıl veya grimsi .

Proteinden zengin, yağdan fakir, kolesterol yok.
A,B,C,D,E ve K vitaminlerini içeriyor.
Kalsiyum zengini olduğu için dişleri ve kemikleri güçlendiriyor.
Demir oranı yüksek olduğu için, kansızlığa iyi geliyor.
İçerdiği bitkisel kimyasalların meme kanserine karşı koruyucu olduğu düşünülüyor.
Tüm zorunlu aminoasitleri içeriyor.
100 gramında 6 gram lif içeriyor. Bu sayede kabızlığa iyi geliyor.
100 gramında 372 kalori bulunuyor.
Son olarak ;

Kinoa nerede bulunur;

Türkiyede kinoa prinçi büyük marketlerde bulabilirsiniz. Şu an itibari ile ülkemize yeni yeni bilinmeye başlayan ve kullanılmaya başlayan kinoa az olması sebebiyle biraz pahalıdır. Ancak alınıp yenilmeye değer bir tahıl türü.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>